Rozpoczęliśmy już kolejny sezon badań
Wraz z nadejściem wiosny ruszamy z akcją związaną z badaniami ptaków w Drawieńskim Parku Narodowym. Badania te obejmują: monitoring populacji lęgowej zimorodka (Alcedo atthis) i pliszki górskiej (Motacilla cinerea) oraz znakowanie tych gatunków. Znakowanie osobników dorosłych i piskląt odbywa się za pomocą standardowych obrączek ornitologicznych (obrączki aluminiowe), a w przypadku pliszki górskiej stosuje się dodatkowo obrączki kolorowe.
![]() |
![]() |
W tym roku pierwszą wyprawę odbyliśmy się w dniach 08-09. kwietnia. Była to kontrola rzeki Drawy. Staraliśmy się uzyskać informację o zajęciu rewirów lęgowych przez osobniki, które (w przypadku zimorodka) albo pozostały u nas na zimę (ze względu na łagodny jej przebieg) albo wróciły nad Drawę z zimowisk (zarówno zimorodek, jak i pliszka górska). Naszym zadaniem było również wypatrzenie osobników pliszki górskiej z kolorową obrączką (ptaków zaobrączkowanych w Parku w minionych latach).
Sprzyjająca pogoda umożliwiła zaobserwować zimorodki w każdym rewirze lęgowym. Widzieliśmy wiele ptaków tego gatunku, które rozpoczęły już gody. Szczególnie interesujące były obserwacje samców zimorodka noszących w dziobach ryby, a wszystko po to, by zaimponować swojej przyszłej partnerce. Na naszych oczach rozgrywał się więc niesamowity spektakl. Cieszy nas fakt odnalezienia nowych nor lęgowych.
Odnotowaliśmy też obecność pliszki górskiej. Ptaki widziane były w swoich rewirach lęgowych. Szczególnie sporo ptaków widzieliśmy na odcinku rzeki Drawy od Drawnika do Bogdanki. Nie udało nam się jednak zauważyć zaobrączkowanych ptaków dorosłych tego gatunku. Nie świadczy to jednak o braku ich obecności. Możemy stwierdzić, że u zimorodka i pliszki górskiej gody już w pełni.
Badaniami populacji lęgowej zimorodka w Parku zajmujemy się już od 2010 roku. Kierownikiem naszego zespołu jest Roman Kucharski, który bada ten gatunek od przeszło 25 lat. Głównym terenem jego badań jest Pomorze Środkowe i Zachodnie. Natomiast badaniami dotyczącymi pliszki górskiej w Parku zajmujemy się od niedawna, a dokładnie od 2016 roku. Jesteśmy współpracownikami Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich. Badania prowadzimy na podstawie decyzji Ministra Środowiska, na odstępstwa od zakazów, o których mówi ustawa o ochronie przyrody.
Do tej pory dzięki znakowaniu naszych ptaków dowiedzieliśmy się m.in.: jaki jest ich kierunek migracji zimowej, jaki jest dystans tych migracji, co znajduje się w diecie zimorodka, jaka jest wielkość zniesień w czasie jednego lęgu, jaka jest fenologia lęgu, jakie miejsca ptaki wybierają do założenia gniazda (w przypadku zimorodka jest to otwór wygrzebany w ziemi zakończony komorą lęgową, do której prowadzi korytarz) i jeszcze kilka innych aspektów z życia tych ptaków. Cieszymy się z pozyskanych do tej pory informacji. Wiemy, że wiele tajemnic jest jeszcze nie odkrytych, a przed nami jeszcze sporo wypraw w teren.
Tekst: Marcin Bielatko, Joanna Sanocka-Bielatko
Foto: Marcin Bielatko, Filip Sońta







Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]